Zdobycie dyplomu uczelni wyższej to ważna część życia. Decyduje on bowiem o przyszłej karierze, ale również poczuciu własnej zawodowej wartości i samopoczuciu. Wystarczy zapytać ludzi, którzy z różnych względów nie zdołali ukończyć nauki rozpoczętej na uczelni wyższej. Niewielu może tak szczerze powiedzieć, że nie żałują. Z biegiem lat dróg prowadzących do obrony pracy i otrzymania dyplomu uczelni wyższej jest coraz więcej. Jedną z ciekawszych alternatyw, cieszących się szczególnym zainteresowaniem wśród uczestników zajęć, są studia eksternistyczne. Choć akurat w tym przypadku należałoby powiedzieć nie tyle o osobach uczestniczących w zajęciach, co o ludziach podchodzących po prostu do wymaganych egzaminów.

Studia eksternistyczne polegają na samodzielnej nauce w dowolnym miejscu oraz czasie. Zamiast chodzić na regularne zajęcia, można na przykład podróżować. Brzmi cudownie, prawda? Jednak w praktyce taki tryb nauki bynajmniej nie przekłada się wyłącznie na sielankę. To prawda, że studenci eksternistyczni mają więcej czasu. Na ogół jednak wykorzystują go na pracę czy swoje pasje. W wolnym czasie muszą natomiast nadrabiać zaległości we własnym zakresie. Dostęp do notatek studentów dziennych jest ograniczony, jeżeli nie chodzi się na zajęcia. Trudniej też skontaktować się z prowadzącymi, choć akurat w tym wypadku uczelnia organizująca program eksternistyczny zobowiązuje się do zaplanowania konsultacji. W wyznaczonym czasie profesorowie, doktorzy oraz magistrzy są dostępni także dla osób ze studiów eksternistycznych. Ponadto każda z nich może uczestniczyć w zajęciach, co bywa praktykowane zwłaszcza przy trudniejszych do zaliczenia programach. Generalnie jednak studenci muszą samodzielnie się uczuć, a wcześniej zdobywać pomoce naukowe, spis lektur czy zagadnienia obowiązujące na zaliczeniu. To wszystko jest do zrobienia, ale wymaga niesamowitego zaparcia oraz niemałej konsekwencji. Z tego też powodu nauka w takiej formie nie jest dla każdego. Na pewno nie stanowi ona łatwego sposobu zdobycia dyplomu.

A co można studiować eksternistycznie? Przede wszystkim kierunki, które nie wymagają rozwijania stricte praktycznych umiejętności. Odpada zatem medycyna, architektura czy zoologia. Do tego grona należą też liczne studia ścisłe, takie jak budownictwo, technologia żywienia i tak dalej. Mimo licznych wyjątków studia eksternistyczne to obecnie szeroka oferta programów, głównie humanistycznych. W ten sposób można uczyć się chociażby języków obcych czy studiować filologię polską. Ponadto wiele osób decyduje się w ten sposób kształcić na prawnika czy filozofa. Jak widać spektrum jest tu szerokie, warunkiem jest jednak brak zajęć opartych na rozwijaniu umiejętności praktycznych. Oczywiście na studiach humanistycznych także są zajęcia poświęcone takim zagadnieniom, ale większość z nich spokojnie można przełożyć na program eksternistyczny. Prowadzący zajęcia po prostu oceniają efekt końcowy. Na przykład na dziennikarstwie będzie to esej lub artykuł, napisany przez studenta eksternistycznego w dowolnej chwili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here