Studia ekonomiczne cieszą się niesłabnącą popularnością wśród młodych ludzi – wedle wstępnych informacji w rekrutacji na Uniwersytet Warszawski na rok akademicki 2018/2019 studenci ekonomii stanowili jedną z najliczniejszych grup. Nie jest w tym nic dziwnego – Polska intensywnie się rozwija, a sektor usług stale potrzebuje osób, które sprawnie będą w stanie przeprowadzać zabiegi finansowe. Wykształceni ekonomi mogą liczyć na pewne miejsca pracy przy atrakcyjnych pensjach. Oczywiście mogą być to różnej maści instytucje finansowe takie jak banki, ale również sektor ubezpieczeń, a także jednostki rządowe i samorządowe mające do zrealizowania konkretne cele. Kandydat na studia ekonomiczne musi mieć sporą wiedzę na temat obecnej sytuacji międzynarodowej, a także szerokie pojęcie o globalnej gospodarce i problemach dzisiejszego świata, a także szansach jego przemysłowego rozwoju. Z racji tego, że większość świata ekonomicznego dotyczy dobrego i mądrego inwestowania, nauka przede wszystkim wymaga ścisłego, logicznego myślenia. Kandydat na ekonomistę powinien więc zdać egzamin maturalny z matematyki na wysokim poziomie. Tego typu wiedza będzie mu niezbędna do zrozumienie niektórych skomplikowanych procesów, które zachodzą na światowych rynkach. Przedmiotami, które dodatkowo mogą pomagać przyszłemu ekonomiście mogą być również geografia oraz historia.
Studia ekonomiczne obfitują w treści związane z wszelakim obrotem pieniędzmi. W trakcie nauki student nauczy się, jak sprawnie zarządzać finansami państwa, wykonywać bankowe transakcje, a także w jaki sposób działać w branży ubezpieczeniowej. Ważne także wykształcenie niezwykle istotnej w zawodzie umiejętności prognozowania zmian w rynku i przewidywania nowych trendów. Chodzi o to, aby wyprzedzić modę i w odpowiednim momencie wypuścić na rynek konkretny produkt, który właśnie wówczas odniesie niebywały sukces sprzedażowy. W dobie dzisiejszego nowoczesnego świata oczywistym faktem jest to, że na studiach ekonomicznych studenci kształcą się również w dziedzinie informatyki. Koniecznym jest bowiem potrafienie korzystać ze skomplikowanych programów finansowych. Odpowiednie narzędzia pomagają często analitykom i innym finansistom.
Uczelnią, która wedle najnowszego rankingu Perspektyw na 2018 rok jest najlepszą świadczącą nauki ekonomiczne jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Jest to państwowa uczelnia, w całości skoncentrowana na misji kształcenia przyszłych ekonomistów, bankierów, księgowych etc. Na drugim miejscu znajduje się Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Stołeczne uczelnie w dziedzinie ekonomii stoją więc na zdecydowanie najwyższym poziomie – można od razu wnioskować, że Warszawa dzięki dynamicznego rozwojowi stała się miejscem, w którym finansiści mają szansę znaleźć godziwe życie. Tezę potwierdza również fakt, że na trzecim miejscu w zestawieniu znalazła się Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie będąca wyższą szkołą prywatną. Dopiero na czwartym miejscu w rankingu kierunku ekonomia znajduje się Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu.