Kiedy jesteśmy zatrudnieni na umowę zlecenie, nie zawsze mamy pełne prawa, które przysługują osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Jak jednak dokładnie przedstawia się kwestia naszego urlopu, kiedy jesteśmy na umowie zlecenie? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co dokładnie obejmuje nasze umowa zlecenie. Przyjrzyjmy się, jak przedstawia się zależność umowa zlecenie a urlop i zobaczmy, jakie czynniki mogą być dla nas w tej kwestii znaczące.
Przede wszystkim – jasne określenie zasad zatrudnienia
Niezależnie od tego, czy jesteśmy zatrudnieni na umowę o dzieło, czy też na umowę o pracę, musimy zacząć od tego, jak dokładnie przedstawiają się zasady naszego zatrudnienia. To, co będzie tutaj absolutnie kluczowym czynnikiem, to oczywiście kwestia dotycząca naszych zasad zatrudnienia. Powinny się one znaleźć w każdej umowie. Pracodawca musi wyraźnie zaznaczyć, jakie czynniki będą dla nas najważniejsze, czego powinniśmy przestrzegać. W umowie o pracę czy też umowie zlecenie, z całą pewnością będzie też zaznaczona ilość godzin, jakie jesteśmy zobowiązani przepracować w danym miesiącu. To, co jednak zdecydowanie może różnić umowę zlecenie od umowy o pracę, to kwestia płatności. Najczęściej bowiem jest tak, że umowa zlecenie określa naszą godzinową stawę, nie zaś kwotę miesięczną. To na szczęście coraz mniej spotykana praktyka, niemniej jednak, szczególnie w przypadku takich zakładów pracy jak call center, nadal jest ona bardzo popularna. W przypadku umowy o pracę, mamy jedną stawkę miesięczną i to jest nasze wynagrodzenie.
Kwestie dotyczące urlopów
Umowa zlecenie, nierzadko ma też znacznie mniej korzystne warunki urlopowe, jeśli zestawimy ją z umową o pracę. Dlaczego? Przede wszystkim wynika to z czynników, które zostały określone w powyższych akapitach. Mowa w dużej mierze o stawce godzinowej. W przypadku umowy zlecenie, bardzo często jest tak, że nasz urlop jest bezpłatny. To oczywiście nie jest zgodne z prawem pracy, ponieważ każdy pracownik powinien otrzymywać wynagrodzenie (pomniejszone odpowiednio) za czas, kiedy przebywa na urlopie. Nadal jednak jest bardzo wielu pracodawców, którzy nie przestrzegają tej zasady. Dlaczego są oni bezkarni? Przede wszystkim dlatego, że zatrudnieni na umowę zlecenie pracownicy, zwyczajnie boją się cokolwiek zrobić z takim stanem rzeczy, mimo, że prawo jest po ich stronie. Co więcej, kwestia urlopu to jedno. Zupełnie inną kwestią jest pójście na L4, kiedy jesteśmy na umowie zlecenie. Tutaj może dojść nawet do sytuacji, w której pracodawca wypowie nam umowę w momencie kiedy będziemy na L4 i jest to całkowicie legalne. Nie bez przyczyny funkcjonuje w naszym społeczeństwie powiedzenie, że umowa zlecenie to tzw. „umowa śmieciowa”. W żadnym stopniu nie gwarantuje nam ona jakichkolwiek praw związanych chociażby ze wspomnianym wcześniej L4. Z reguły też na umowie zlecenie mamy znacznie niższe stawki za naszą pracę. Co więcej, kwestia płatnego urlopu na umowie zlecenie to tylko i wyłącznie dobra wola naszego pracodawcy – z reguły jednak urlop jest bezpłatny.