Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy? Pytanie to jest często spotykane na forach. Jest masa ludzi, którzy właśnie mają takie umowy. Pracodawcy są chętni na zawiązywanie takich umów, ponieważ generują one dużo mniejsze koszty podatkowe dla firmy.
Ludzie szukają odpowiedzi na pytanie powyżej, ponieważ staż pracy uprawnia ich do posiadania dłuższego urlopu (normalnie jest to 20 dni, po przepracowaniu 10 lat jest to 26 dni).
Staż pracy to łączna ilość czasu przepracowane na umowie o pracę, czy innych typach umów.
Umowa o zlecenie jest korzystna dla przedsiębiorcy również z tego powodu iż pracownikowi nie przysługują dni wolne. Umowa ta ma wiele plusów jak i też minusów.
Przede wszystkim jest łatwa w zawieraniu.
Jeżeli w umowie nie jest określona data zakończenia umowy, może ona zostać rozwiązana z dnia na dzień. Zleceniodawca może rozwiązać umowę bez podania przyczyny, a jedynie musi oddać pieniądze, które zleceniobiorca zdążył zainwestować w wykonanie zlecenia.
Pracownik może też ubiegać się o urlop wychowawczy, czy świadczenie przedemerytalne. Ważną sprawą też jest fakt, że w przypadku rozwiązania umowy i posiadania statusu osoby bezrobotnej może ubiegać się o zasiłek.
W przypadku kiedy pracujemy jedynie na umowie zlecenie i jest to nasze jedyne źródło dochodu, wtedy jesteśmy zobligowani do odprowadzenia składek do ZUS’u, natomiast nie ma obowiązku odprowadzania składek chorobowych.
Mimo tego, że nasza umowa jest opodatkowana w podobny sposób jak normalna umowa o pracę, nie może ona być wliczana do stażu pracy, chociaż jest jeden warunek który musi spełniać taka praca, aby było to możliwe:
Jeżeli praca wykonywana na umowie zlecenie jest wykonywana pod stałym nadzorem zleceniodawcy, jest wtedy możliwość aby została uznana za umowę o pracę.
To co wlicza nam się do stażu pracy też jest uwarunkowane tym, czego oczekujemy po osiągnięciu danej ilości lat stażu. Jeżeli na przykład chodzi nam o dni urlopu to tutaj wliczają się:
Lata nauki
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych
Urlop bezpłatny
Dni przepracowane na umowie zlecenie wliczają się więc do wysokości naszej emerytury
Różnic między umową a pracę, a tą na zlecenie jest wiele.
Brak ustalonego miejsca wykonywania pracy, jest ono dowolnie ustalone przez dwie strony zawierające umowę.
Brak ustalonego czasu pracy, zleceniobiorca może dowolnie dysponować swoim czasem tak, aby tylko zdążyć z oddaniem zlecenia na termin wyszczególniony w umowie.
Brak podporządkowania zleceniodawcy. Dla niego zlecenie ma zostać wykonane a on nie może wydawać nam ścisłych poleceń w jaki sposób mamy pracować.
Mimo wiele „za”, ludzie nie mają zaufania do tego typu rozwiązań. Wolą pracę na normalnej umowie, na etacie, wiedząc jakiego wynagrodzenia miesięcznego mogą się spodziewać, na jak długo jeszcze mają swoją aktualną umowę i mają do dyspozycji swoje dwadzieścia, lub więcej dni urlopu. Umowy takie są atrakcyjne w kręgach studenckich, bo to oni są zwolnieni z podatku, a do tego taka praca „od czasu do czasu” pasuje im najbardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here