Każdy przedsiębiorca wie, że aby jego biznes dobrze prosperował, konieczne jest dokonywanie inwestycji. Jednak aby móc sobie na nie pozwolić niezbędny jest odpowiedni kapitał. Dodatkowe środki finansowe przydadzą się także w momencie kłopotów finansowych. Niekoniecznie muszą być one spowodowane złym zarządzaniem firmą, a np. załamaniem rynku spowodowanym pandemią czy sezonem. Istnieje kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z taką sytuacją a jednym z nich jest kredyt obrotowy. Zobacz, kto może z niego skorzystać i jakie ma zalety.
Czym jest kredyt obrotowy?
Kredyt obrotowy jest dobrym sposobem na to, aby zachować płynność finansową przedsiębiorstwa. Z pomocą takiego produktu finansowego można finansować bieżące potrzeby firmy. Pieniądze pozyskane w taki sposób można przeznaczyć na opłacenie bieżących rachunków, zakup towarów i usług, wypłacenie wynagrodzenia pracownikom, a nawet spłatę długów. Jeśli firma przechodzi chwilowe problemy finansowe, to kredyt obrotowy https://habza.com.pl/kredyt-obrotowy/ może uchronić ją przed popadnięciem w poważne tarapaty finansowe. W niektórych sytuacjach środki z kredytu mogą być nieodłącznym elementem utrzymania płynności finansowej w firmie.
Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje takiego kredytu. Pierwszym z nich jest kredyt obrotowy w rachunku bieżącym. Polega on na tym, że bank przyznaje nam określony limit, który jest częścią rachunku bieżącego. To ile pieniędzy będziesz miał do dyspozycji, zależy od wcześniejszych ustaleń z bankiem. Dużą zaletą takiego zobowiązania jest jednak to, że pieniądze z takiego kredytu można wydać w dowolny sposób. Z takiego limitu można korzystać przez okres ustalony w umowie. Zazwyczaj jest to czas od 12 miesięcy do nawet 5 lat. Aby móc co miesiąc korzystać z limitu należy go regularnie spłacać. Odsetki naliczane są jedynie od kwoty, która rzeczywiście została wydana.
Kredyt obrotowy na rachunku kredytowym
Drugim rodzajem kredytu obrotowego jest kredyt w rachunku kredytowym. Sprawdzi się on szczególnie wtedy, gdy firma chce dokonać większych inwestycji. Uzyskanie takiego produktu finansowego jest nieco trudniejsze niż kredytu w rachunku bieżącym. Konieczne jest napisanie dobrego biznesplanu, który przekona bank do słuszności takiej inwestycji. W takim dokumencie należy dokładnie opisać cele, które ma spełnić kredyt. Wybierając taki kredyt, warto też wiedzieć, że nie można wydawać go aż w tak swobodny sposób, jak kredytu w rachunku bieżącym. W tym przypadku sposób wydawania środków musi być dokładnie opisany.
Środki z kredytu w rachunku kredytowym można przeznaczyć na cele inwestycyjne, które zawarte są w umowie. Warto więc upewnić się, że wszystkie cele, na które chcesz przeznaczyć pieniądze, zawarte są w biznesplanie.
Jak dostać kredyt obrotowy?
Taki kredyt można otrzymać praktycznie w każdym banku. Każdy bank ustala własne zasady udzielania tego typu zobowiązania, dlatego warto zapoznać się z kilkoma ofertami i wybrać najlepszą dla swojej firmy. Zanim otrzymasz pieniądze bank, z pewnością dokładnie sprawdzi zdolność finansową firmy oraz jej obroty. Kluczowe jest także niezaleganie ze składkami do ZUS-u i UP. Jeśli firma, która ubiega się o kredyt, posiada długi, to bank najprawdopodobniej odrzuci jej wniosek.
Banki stawiają przed przedsiębiorcami wiele wymagań, które muszą zostać spełnione, aby udzielić im kredytu. Należy też pamiętać o wszelkich dodatkowych opłatach takich jak np. prowizje z udzielenie kredytu czy też rozpatrzenie wniosku.