Nie raz sam zadawałem sobie pytanie czy warto studiować. I pomimo tego że minęło już kilka dobrych lat od złożenia papierów na uczelnie wyższą, jestem w stanie wyobrazić sobie ilu przyszłych studentów zadaje sobie to pytanie. Ciągle w około nas słyszymy głosy mówiące z jednej strony o tym ilu jest sławnych ludzi, którzy wiele osiągnęli bez wyższego wykształcenia, a z drugiej jednak, jak ważny jest dyplom w dzisiejszych czasach. Różnorodność opinii która do nas dociera potrafi namieszać w głowie nie jednemu, nawet bardzo rozgarniętemu uczniowi. Jak to jest więc z tymi studiami. Przecież można zarabiać bardzo dobre pieniądze nie decydując się na spędzenie kilku lat przed książkami, oraz na niezbyt ciekawych wykładach. Tak samo można studiować wiele lat by na koniec okazało się że „nie ma miejsca pracy dla ludzi z moim wykształceniem”. Na każde z tych pytań możemy znaleźć tysiące za i przeciw. Jako że sam wybrałem drogę studenta, opowiem o tym dlaczego właśnie to było dobrym wyborem.
Droga przez studia może być zarówno przyjemnością, jak i męczącym dobrem koniecznym. Wszystko zależy od tego, czy wybierzemy kierunek który nas interesuje, czy może taki jaki doradzali znajomi, rodzina, etc. To jakie studia wybierzemy, może rzutować na naszą, już nie tak odległą przyszłość, więc dokładnie zastanówmy się nad tym wyborem. Uczelnia, tryb studiowania, w podobnym stopniu wpływają na osiągnięty rezultat. Obecnie uczelnie zasypują nas niezliczoną ilością, dziwnie brzmiących kierunków studiów, a wszystko to ze względu na niż demograficzny, i stale spadającą ilość studentów. Porównując jednak do znacznie wcześniejszego okresu, obecne czasy są swoistą wylęgarnią magistrów. Te i wiele więcej niepochlebnych opinii na pewno usłyszysz od wielu osób nie posiadających wykształcenia wyższego.
Czy studia to zmarnowany okres? Ile trwają studia na najpopularniejszych kierunkach? W mojej opinii, niezależnie od tego czy wybierzemy 3 – letnie studia licencjackie, 2 – letnie magisterskie, a może 5-cio, czy 6-cio letnie jednolite, nie będzie to czas stracony. Przede wszystkim możliwości które daje ukończenie studiów wyższych są znaczne. Praca w zawodzie, bądź poza nim obecnie bardzo często wiąże się z posiadaniem tytułu magistra. Tak samo jeśli mamy zamiar rozpocząć karierę naukową, a w konsekwencji wbiegać się o tytuł doktora, musimy skończyć studia. Warto to zrobić także jeśli zależy nam na większym poszanowaniu w społeczeństwie. Okres studiów to także ostatni moment na zabawę, gdyż po rozpoczęciu pracy, nie ma na to czasu. Znajomości nawiązane podczas wspólnego studiowania mogą okazać się kluczowe zarówno w późniejszym życiu zawodowym, jak i prywatnym.
To tylko kilka, z całej puli powodów dla których moim zdaniem warto udać się na studia. Na pewno spotkasz wiele osób które będą Ci to zarówno odradzały, jak i ochoczo namawiały do studiowania. Pamiętaj jednak by nie robić tego przede wszystkim wbrew sobie, a jeśli już to z trzeźwą głową przemyśleć kierunek studiów, by nie zaprzepaścić tych kilku lat nauki.